„TWOJA KREW, MOJE ŻYCIE”

 

14 listopada uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wykazali się odwagą i ogromnym sercem i przystąpili do akcji honorowego oddawania krwi wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Nowym Targu. Uczestnikami akcji byli uczniowie klas trzecich oraz absolwenci naszej szkoły, łącznie 20 osób, dzięki którym udało się pozyskać prawie 8 litrów krwi. Oddanie krwi to bardzo szlachetny gest. Bardzo dziękujemy wszystkim Krwiodawcom, którzy podzielili się cząstką siebie i serdecznie zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach.

„ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU”

 

Dnia 7 listopada 2017 r. w naszym liceum odbyła się prelekcja na temat „Jak zostać dawcą szpiku”. Wzięli w niej udział uczniowie klas 2 bcd oraz 3a, 3b, 3c i 3d. Prelekcja została przedstawiona przez pana Mateusza Kapołkę z Klubu HDK (Honorowych Dawców Krwi) „Kropla”, który działa w Nowym Targu przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policji IPA. Podczas tego spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in. kto może zostać dawcą szpiku i gdzie można się zarejestrować, jakie są przeciwwskazania oraz w jaki sposób pobierany jest szpik do przeszczepu. W trakcie trwania prelekcji uczniowie mogli zadawać pytania, aby rozwiać pojawiające się w nich wątpliwości i obawy.  

 

Święto Niepodległości

To już 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziś żyjemy w wolnym kraju i zawdzięczamy to powstańcom z 1830 , 1863 roku- choć wolności nie wywalczyli, pokazali, że Ojczyzna to wartość najwyższa. Ich ideę przejęły kolejne pokolenia i dlatego 11 listopada 1918 roku po ponad 123 latach niewoli, Polska wróciła na mapę Europy jako suwerenny kraj.

Uczniowie klasy II a w prosty a jednocześnie wymowny sposób przypomnieli nam tamte czasy, przywołując piękne utwory poetyckie, które odwoływały się do tamtych zdarzeń. Wspólnie odśpiewaliśmy „Hymn”, „Rotę” i wysłuchaliśmy wzruszającej interpretacji „Murów.” To ważne, by pamiętać, bo  tylko w taki sposób możemy wyrazić szacunek dla poprzedników ale także udowodnić, że jesteśmy częścią  tego kraju.

Wojewódzka Licealiada Indywidualna Liga LA

Po bardzo udanych zawodach powiatowych, 25 października startowaliśmy na nowym stadionie w Tarnowie w finale wojewódzkim. Reprezentujący naszą szkołę i powiat uczniowie wywalczyli 3 medale i poprawili 2 rekordy szkoły. Złoty medal w rzucie oszczepem otrzymał Jakub Kusiak  za wynik 45,18m ( nowy rekord szkoły), srebrne medale przywieźli:  Paweł Rapta w biegu na 1500m -4:21,27( nowy rekord szkoły ) i Julia Kusiak w skoku w dal-4,61m. Tuż za podium uplasowała się Natalia Sroka w rzucie oszczepem -25,39m ( 4 miejsce) oraz Julia Michalak w biegu na 800m -2:36,18( 4 miejsce).
Pozostałe wyniki naszych uczniów:
Anna Liberda w biegu na 100m -13,56s ( 6miejsce) i w skoku w dal- 4,45m ( 5 miejsce); Julia Maksymiak 400m -67,( 5 miejsce) i 200m – 30,86s ( 9 miejsce); Julia Kusiak w biegu na 100m-13,61s( 9 miejsce); Dawid Wójciak w biegu na 1500m -4:37,71(8 miejsce); Jakub Kusiak w pchnięciu kulą -10,74m ( 11 miejsce); Natalia Sroka w pchnięciu kulą 8,63m ( 9 miejsce).
Gratulujemy!

KORESPONDENCYJNA LIGA LA – I RZUT

17 października w Krakowie na stadionie AWF drużyny dziewcząt i chłopców rywalizowały  w dyscyplinach lekkoatletycznych. Drużyna dziewcząt zajęła 4 miejsce na 15 zespołów z niewielką stratą punktowa do podium, drużyna chłopców miejsce 10 na 18 startujących szkół.

Skład zespołu dziewcząt: Barwa Anna, Kozyra Agnieszka, Kusiak Julia, Liberda Anna, Ligenza Karolina, Maksymiak Julia, Michalak Julia, Mucha Gabriela, Rusnarczyk Magdalena, Sojka Iga, Sroka Natalia, Szczęsnowska Sylwia, Twaróg Kinga, Wierzba Marzena, Wójciak Aleksandra.

Skład drużyny chłopców: Dziki Jan, Dziwisz Szymon, Filar Oskar, Głoski Kamil, Kalemba Mateusz, Kowalczyk Dominik, Kusiak Jakub, Michalczewski Jakub, Misiura Bartosz, Możdżeń Wojciech, Pacyga Szymon, Pędzimąż Jakub, Rapta Paweł, Szklany Michał, Wójciak Dawid.

GRATULUJEMY!!!

Licealiada Wojewódzka

11 października 2017 na lotnisku w Nowym Targu odbyła się Licealiada Wojewódzka w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Nasi chłopcy zajęli 8 miejsce a dziewczęta 11.
Składy sztafet:
dziewczęta: Julia Kusiak, Natalia Sroka, Anna Barwa, Natalia Pędzimąż, Marzena Wierzba, Julia Michalak, Agnieszka Kozyra, Julia Michalak, Maria Szyszka, Karolina Kęder.
chłopcy: Dawid Wójciak, Oskar Filar, Kamil Głoski, Szymon Pacyga, Jan Moskała, Michał Szklany, Jakub Pędzimąż, Mateusz Kalemba, Wojciech Możdżeń, Paweł Rapta.
Gratulujemy!

Dzień Edukacji Narodowej

13 października to nie musi być feralny piątek. W tym roku tego dnia w naszej szkole obchodziliśmy święto Edukacji Narodowej. Na początku uroczystości, uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i od tego momentu są pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Następnie pan dyrektor Marek Świder złożył życzenia nauczycielom, uczniom i pracownikom obsługi, przecież to właśnie święto całej społeczności Romera. Wręczył także nagrody wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi. W imieniu Rady Rodziców życzenia złożyła pani Ewa Przybyło. Potem uczniowie klasy I A przenieśli nas w czasy, gdy szkoły już nie będzie, na całe szczęście okazało się, że to był tylko zły sen.

„SPORTOWE DOMINATORKI ROMERA”

5 października w Nowym Targu odbyły się zawody w Indywidualnej Lidze Lekkoatletycznej. Drużyna dziewcząt zdecydowanie zdeklasowała rywalki i drużynowo zajęła I miejsce z różnicą 16 punktów , chłopcy III.
Nasi medaliści:
Mistrzynie powiatu w biegu sztafetowym 4x100m – Julia Kusiak, Magdalena Rusnarczyk, Anna Liberda, Julia Maksymiak.
Julia Kusiak – Mistrzyni powiatu w biegu na 100m, skoku w dal.
Julia Maksymiak – Mistrzyni powiatu w biegu na 200m, II miejsce 400m
Natalia Sroka – Mistrzyni powiatu w rzucie oszczepem, III miejsce w pchnięciu kulą.
Anna Liberda – II miejsce 100m, III miejsce w skoku w dal.
Julia Michalak – Mistrzyni powiatu w biegu na 800m.
Magdalena Rusnarczyk – III miejsce 200m, IV miejsce w skoku w dal.
Srebrna sztafeta chłopców – Filar Oskar, Rapta Paweł, Możdżeń Wojciech, Kowalczyk Dominik.
Jakub Kusiak – Mistrz powiatu w rzucie oszczepem, II miejsce w pchnięciu kulą.
Paweł Rapta – II miejsce w biegu na dystansie 200m i 400m.
Dawid Wójciak – II miejsce w biegu na dystansie 1500m.
Ponadto Natalia Sroka uczennica klasy 1c ustanowiła nowy rekord szkoły w rzucie oszczepem, który aktualnie wynosi 25,94m.

Trener lekkoatletów: Wiesław Perucki.

ŻYCZYMY POWODZENIA NA SZCZEBLU WOJEWÓDZKIM

W piątek w naszej szkole będzie gościł Alex Dancyg – mieszkaniec kibucu Nir Oz, historyk, współpracownik Instytutu Yad Vashem, aktywny uczestnik dialogu polsko-żydowskiego. W wieku dziewięciu lat wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy i zamieszkał w Izraelu. Tam skończył szkołę i studiował historię na uniwersytecie. Był członkiem organizacji Ha-Szomer Ha-Cair, spadochroniarzem podczas kolejnych wojen prowadzonych przez Izrael. Ma żonę, czwórkę dzieci i kilkoro wnuków. Jest bohaterem filmu Krzysztofa Bukowskiego Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev i audycji radiowej Marty Rebzdy Podwójna tożsamość. Spotka się z uczniami klas Ia i IIa oraz uczniami, który biorą udział w projekcie „Bliżej siebie” Zapraszamy też absolwentów, którzy uczestniczyli w projekcie oraz wszystkich zainteresowanych.

SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE


29 września na terenie nowotarskiego lotniska 10 osobowe drużyny sztafet walczyły o awans do zawodów wojewódzkich. Zarówno drużyna dziewcząt , jak i chłopców będzie reprezentować nasze liceum w rozgrywkach tego szczebla – II miejsce w powiecie.
Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Skład drużyny dziewcząt: Barwa Anna, Bierowiec Honorata, Gładysz Martyna, Kusiak Julia, Maksymiak Julia, Michalak Julia, Sojka Iga, Sroka Natalia, Wierzba Marzena, Szyszka Maria.
Skład drużyny chłopców: Filar Oskar, Głoski Kamil, Kalemba Mateusz, Kusiak Jakub, Możdżeń Wojciech, Pacyga Szymon, Pędzimąż Jakub, Rapta Paweł, Szklany Michał, Wójciak Dawid.